Zalety zastosowania tkanin dziecięcych – co można z nich uszyć?

Tkaniny dziecięce – z tym określeniem spotyka się coraz więcej z nas. Choć nie są one wyznacznikiem materiału, same w sobie wyznaczają mu pewne wymogi, które musi spełniać, a które mają związek nie tylko z jego technicznymi właściwościami, ale też wyglądem, właśnie dziecięcym. W tym krótkim wpisie zamierzamy skupić się na tym, czym tak właściwie się cechują i co stoi u podstaw ich współczesnej popularności. Podpowiemy też, co można stworzyć z tego typu tkanin i choć rzeczy tego typu może być mnóstwo, my przedstawimy kilka inspiracji, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem.

Tkaniny dziecięce i ich podstawowe zalety

Tkaniny dziecięce, jak sama ich nazwa może sugerować, powstają z myślą o najmłodszych – sugeruje to nie tylko znajdujące się na nich wzornictwo (najczęściej związane ze światem bajek, ale i typowo dziecięcych zainteresowań), ale też bardziej techniczna ich strona. Najczęściej bazują na najwyższej jakości bawełnie, ale też tak zwanej tkaninie Minky, które są odpowiedzialne za większość zalet towarzyszących szyciu i noszeniu ich . Tkaniny dziecięce odznaczają się:

  • miękkością i przyjemnością w dotyku – tkaniny tego typu są znane z tego, że są bardzo przyjemne w dotyku – ich miękkość sprawia, że są też noszone z przyjemnością;
  • odpornością na pranie – tkaniny te możemy prać nawet w najwyższych temperaturach, a nawet… gotować, bez żadnych strat w materiale oraz jego głównych właściwościach; świetnie sprawdza się to właśnie w towarzystwie dzieci, które lubią wszystko brudzić, niekoniecznie łatwymi do sprania rzeczami i choć tkaniny te trzeba też prasować, jest to łatwe i bezproblemowe;
  • zachęcającym najmłodszych wzornictwem – tkaniny dziecięce zazwyczaj utrzymane są w kolorystyce, którą najmłodsi uwielbiają; bardzo często zadrukowane są również rozmaitymi wzorkami, zwłaszcza tymi pochodzącymi z dziecięcych kreskówek czy seriali, ewentualnie związane z najczęstszymi zainteresowaniami młodych ludzi;
  • wytrzymałością – tkaniny dziecięce są przystosowane do tego, by być poddawane najbardziej ekstremalnym warunkom – w końcu są użytkowane przez dzieci, które są najbardziej skore do zabawy i psot. Szyjąc z nich ubrania, ale i inne elementy możemy mieć więc pewność, że przetrwają najbardziej wymagające z nich i szybko wrócą do swojej pierwotnej formy.

Tkaniny dziecięce – co możemy z nich stworzyć?

Posiadając do dyspozycji tkaniny dziecięce posiadamy ogromną paletę możliwości związanych z tym, co możemy uszyć na ich bazie. Wszystko tutaj zależy od tego, ile ich tak właściwie mamy. Doskonale sprawdzają się jako główny element odzieży i zabawek, ale też jako uzupełnienie do rzeczy z innych materiałów. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji, które mogą posłużyć jako inspiracja dla osób szyjących.

Maty dla niemowląt

Ilość potrzebnego materiału: dowolna.

Maty dla niemowląt stanowią coś, co ostatnimi czasy jest niesłychanie popularne. Wymagają niewielkiego wysiłku, a są w stanie towarzyszyć naszemu najmłodszemu w pierwszych stawianych przez nas krokach. Wystarczy wziąć dowolną ilość tkaniny, a następnie obszyć nią wypełnienie – im więcej go zastosujemy, tym większej ilości tkaniny będziemy potrzebować (i tym bardziej miękka będzie nasza mata).

Ubrania

Ilość potrzebnego materiału: duża.

Uszycie ubrań z tkanin dziecięcych jest najbardziej wymagające i wymaga dużej ilości materiału, jednak daje zdecydowanie największą satysfakcję. Rozpocząć możemy od stosunkowo niewielkich elementów, w tym chociażby opasek do włosów czy skarpet. Wyższą szkołą jazdy jest z kolei piżamka, do której tkaniny dziecięce wręcz zostały stworzone.

Poduszki i pościele

Ilość potrzebnego materiału: duża.

Poduszki i pościele mają to do siebie, że „przyjmą” praktycznie wszystko – wymagają więc od nas niewielkich umiejętności krawieckich. Pozwalają jednak stworzyć rzecz naprawdę użyteczną, ale i intymną – nie będziemy musieli chwalić się nimi przed naszymi znajomymi. Tkanina dziecięca jest do nich idealna, gdyż same w sobie muszą być mięciutkie i przyjemne w dotyku. Możemy je w dowolny sposób wypełnić, jeszcze lepiej wykorzystując ich wrodzoną fakturę oraz zwiększając przyjemne doznania towarzyszące dotykaniu ich.

Kocyki

Ilość potrzebnego materiału: nieduża.

Tworząc kocyki, zależnie od ich wielkości, nie musimy wykazywać się kunsztem krawieckim. W tym przypadku bawełnę najczęściej zastępuje tkanina minky, która znana jest ze swojej puszystości i tego, że jest przyjazna dzieciom i sprawdza się również w przypadku tych najmłodszych, ogrzewając ich, gdy jest zimno, a zapewniając doskonały dopływ powietrza, gdy tylko jest ciepło.

Podsumowanie

Tkaniny dziecięce niebezpodstawnie cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Pozwalają bowiem na stworzenie czegoś, co pokocha najmłodszy, a co przy okazji będzie przyjazne jego skórze i noszone przez niego z chęcią i uśmiechem na twarzy . Jeżeli więc wejdziemy w ich posiadanie, nie wahajmy się szyć z nich niebanalnych wyrobów i eksperymentować, zawsze mając na uwadze gusta, preferencje i upodobania naszego najmłodszego.