Dzieciństwo wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze. Witamina D dla dzieci jest jedną z najważniejszych substancji w jego rozwoju. Co decyduje o jego ważnej roli w rozwoju organizmu małych dzieci? Czy występuje w postaci naturalnej? Jakie są skutki działania tego hormonu? Jakie suplementy zawierające tę witaminę można podawać dzieciom i od czego to zależy? Ten artykuł dedykujemy wszystkim naszym czytelnikom, którzy chcą poznać prawidłowy sposób podawania witamin dzieciom. Zapraszamy do lektury!
Ważna rola prohormonów w rozwoju młodych organizmów
Na wstępie warto wspomnieć o wyjątkowości związków takich jak ergokalcyferol i cholekalcyferol. Tylko w wątrobie mogą zostać przekształcone w składniki odżywcze powszechnie znane jako witamina D2 i witamina D3. Zapewniają jedzenie i słońce. To jest typowe dla tych prohormonów. Dlaczego są tak ważne z punktu widzenia kształtowania organizmu dziecka? Po pierwsze, wpływają na zdrowe kości. Dzięki ich regularnemu stosowaniu zmniejsza się ryzyko osłabienia tkanki kostnej i słabych kości. Dzieci, które spożywają witaminę D3, są znacznie mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 1. Opisane przez nas prohormony chronią przed rakiem i wpływają na układ odpornościowy. Mając to wszystko na uwadze, ważne jest, aby dostarczać nam witaminy D już w okresie niemowlęcym. Opiszemy problemy, z jakimi często borykają się niemowlęta.
Biodostępność niemowląt a prohormony
Mleko matki zawiera prohormony. Niestety jest tu problem ze względu na ilość wymaganych składników. Matki karmiące piersią powinny wcześniej zgłosić się do specjalisty w celu zbadania poziomu witaminy D3. W przypadku karmienia piersią niedobór tego składnika może wpłynąć na jego podaż u dziecka. Kolejną kwestią jest biodostępność prohormonu. Małe dziecko, które nie zjada wystarczającej ilości pokarmu, może mieć wpływ na zaopatrzenie organizmu w tę grupę witamin. Co powinienem zrobić w tej sytuacji? Skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, który przepisze konkretną dawkę suplementu w zależności od wieku i wagi Twojego dziecka. Preferowaną metodą suplementacji dziecka są krople z witaminą D. Jest to nieinwazyjny sposób podania dziecku wymaganej dawki prohormonu.
Dieta i słońce
Ta grupa witamin znajduje się w żywności. Witamina D2 jest wytwarzana dzięki związkom zawartym w produktach pochodzenia roślinnego. Z drugiej strony prohormon, który przekształca się w witaminę D3, znajduje się w produktach spożywczych, takich jak tłuste ryby, oleje rybne (takie jak popularny i powszechnie stosowany olej z wątroby dorsza), jaja, mięso i produkty mleczne. W tym miejscu czytelnik musi uważać, by nie przesadzić z zachwytem.
Żaden z pokarmów, w których znaleźliśmy te związki, nie był obecny w wystarczających ilościach. Synteza skórna uruchamia proces produkcji witaminy D. Niestety w przypadku niemowląt często używamy filtrów, aby chronić je przed oparzeniami skóry. Klimat panujący w naszym kraju nie pozwala jednak na zadowalającą syntezę prohormonów u dzieci. W zależności od wieku i wagi dziecka należy stosować suplementy. Dla starszych dzieci możemy spróbować płynnej witaminy D3. Lek podajemy zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce dołączonej do opakowania oraz po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Rynek suplementów diety
Ludzkie ciało nie jest w 100% zdolne do przyswojenia wszystkich składników odżywczych, które otrzymuje. Dotyczy to również, a może szczególnie dotyczy dzieci. Ich ciała wciąż się rozwijają, dlatego ważna jest odpowiednia dieta i odpowiednia suplementacja. To wszystko na temat właściwego dozowania zakupionych suplementów. Jest to ważne, ponieważ nadmiar składników odżywczych może mieć również negatywny wpływ na organizm. Nadmierne stosowanie witamin D może mieć poważne konsekwencje.
Konsekwencjami nadmiernej suplementacji witaminy D3 są między innymi zaburzenia wzrostu, niewydolność narządów wewnętrznych oraz tworzenie się złogów wapnia. Nadmierne ilości tego składnika mogą objawiać się biegunką, bólami głowy, utratą apetytu, nadmierną potliwością i utratą wagi. Być może zastanawiasz się, jak bezpiecznie przyjmować suplementy diety, aby osiągnąć pożądane efekty. Umów się na wizytę z PCP i skieruj dziecko na pełną morfologię krwi. Następnie podaje się odpowiednią dawkę na podstawie poziomu witaminy D we krwi, wagi dziecka i wieku.
W drogeriach dostępny jest szeroki wybór suplementów. Rynek jest pełen tabletek powlekanych, które dostarczają pożądanego związku. Dzielą się na dwie grupy. Są to pojedyncze preparaty zawierające wyłącznie związki przekształcające się w witaminy D2 i D3. Znajdziemy również preparaty złożone, w których jednym ze składników jest cholekalcyferol. Oprócz tabletek znaleźliśmy też płyn i krople zawierające witaminę D3, które podawaliśmy zgodnie z zaleceniami lekarza. Niemowlęta są przyzwyczajone do prohormonów w postaci kropli. Z drugiej strony, według ustaleń lekarzy, starsze dzieci mogą stosować suplementy w postaci tabletek lub płynów do wspomagania diety bez powodu.