Piękne i zdrowe stopy są marzeniem wielu osób. Pięknie wyglądają latem, kiedy chodzimy w klapkach i sandałach. Preparatów o pielęgnacji stóp jest mnóstwo, ale wcale nie gwarantują, że po ich zastosowaniu stopy będą zdrowe http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/opracowanie-pekajacych-piet/. Stopy niosą człowieka przez świat. Trzeba przyznać, że wiele osób obchodzi się ze stopami w sposób niewłaściwy: buty na szpilkach lub na koturnach, japonki, za ciasne lub za duże obuwie, potrafią zdeformować stopy i przyczynić się do bólu nóg, zakrzepicy i problemów z chodzeniem. Stopy narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Leczeniem i prawidłową pielęgnacją stóp zajmuje się podologia.
Skąd biorą się problemy ze stopami?
Przyczyn problemów ze stopami jest kilka. Najczęściej wymieniane są nieodpowiednia higiena i zły dobór obuwia. Nadmierna aktywność fizyczna oraz choroby takie, jak: cukrzyca i reumatyzm mogą powodować schorzenia stóp. Warto pamiętać, że niekorzystnie na stopy działa nie tylko noszenie wąskich butów i obuwia na wysokim obcasie, ale także noszenie skarpet ze sztucznego materiału, brak odpowiedniego nawilżenia skóry stóp, zbyt krótkie obcinanie paznokci, używanie pumeksu. Niekorzystna dla stóp jest nadmierna pielęgnacja – nadużywanie kosmetyków do pielęgnacji powoduje osłabienie naturalnej ochrony skóry i zwiększa ryzyko złapania infekcji.
Podologia – ratunek dla stóp
Podologia jest w wielu krajach uznana za dziedzinę medycyny. Zajmuje się problemami i schorzeniami stóp https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/badania-bakteriologiczne/. W Polsce jest status nie jest do końca określony i panuje spore zamieszanie wokół tematu. W 2015 roku podolog został uznany za zawód paramedyczny. Pacjenci powinni dokładnie sprawdzać, czy podolog jest osobą z wykształceniem medycznym, czy jedynie był uczestnikiem kilku szkoleń. Podologia oferuje usługi skracania paznokci, zabiegów na paznokciach wrastających, zawiniętych, grzybiczych i zgrubiałych, usuwania odcisków i kurzajek, sporządzania klamer korygujących paznokieć wrastający, zabiegi na zrogowaciałym naskórku, masaże stóp i inne zabiegi relaksujące. Podolodzy zajmują się również profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. Podologia obejmuje także obszar kosmetyki stóp. Podolog wykonuje pedicure i peeling stóp .
Rosnąca świadomość zdrowia stóp
Nazwa podolog brzmi tajemniczo. Wciąż nie jest kojarzona przez społeczeństwo. Problemy ze stopami ma wiele osób, ale tylko niewielka część z nich, wie, że ze wszystkimi niepokojącymi zmianami na stopach najlepiej udać się podologa http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/. Często wybierają dermatologa, ortopedę lub internistę. Świadomość dotycząca zdrowia stóp stale zwiększa się i coraz więcej osób nie tylko stosuje kosmetyki do pielęgnacji stóp, ale także korzysta ze zdobyczy podologii. Bóle stóp, skurcze, brodawki, dziwne przebarwienia, wrastające paznokcie, odciski, kurzajki, powinny skłonić pacjenta do konsultacji ze specjalistą. Wiele osób odwiedza podologa, kiedy zmiany na stopach są bardzo zaawansowane i nie można sobie z nimi poradzić używając domowych sposobów i kosmetyków kupionych w drogerii. Podolog znajdzie radę na różne problemy stóp.
Przebieg wizyty u podologa
Pierwszej wizyty nie należy obawiać się, tylko skorzystać, kiedy jest taka konieczność. Najpierw podolog rozmawia z pacjentem, prosi o dokładne opisanie problemu i prób leczenia, jakie stosował pacjent. Pyta o uczulenia i choroby przewlekłe. Badanie podologiczne składa się z kilku elementów: oceny stanu paznokci, skóry i ewentualnych deformacji. Podologia https://satin.pl/nasze-gabinety/ posługuje się profesjonalnym sprzętem w ocenie stanu stóp pacjenta. Podobaroskop jest nowoczesnym urządzeniem – pacjent staje na specjalnej macie, z której obraz stóp wysyłany jest do komputera. Pokazuje obraz statyczny i dynamiczny (chodu badanej osoby). Badanie manualne polega na ocenie ruchomości stawów i ruchomości miednicy. Podolog sprawdza, czy pacjent nie ma przykurczy lub zaniku mięśniowego. Po wykonaniu badania, podolog dobiera najlepszą metodę leczenia lub artykuły medyczne, np.: wkładki do butów.
Podologia w innych krajach europejskich
W Polsce status prawny podologii jest nie do końca określony. W krajach unijnych podologia ma uregulowany status – w większości państw jest uznawana za dziedzinę medycyny. Jako pierwsza studia podologiczne wprowadziła Portugalia. W Hiszpanii podologię studiuje się na wydziale medycyny i jest możliwość uzyskania tytułu doktorskiego z podologii. W programie studiów podologicznych są zagadnienia z anatomii, fizjologii, biomechaniki i radiologii, farmakologii oraz chirurgii stopy. Natomiast w Szwajcarii lekarze podolodzy są bardzo rozpowszechnioną grupą zawodową. Aby zostać podologiem w Szwajcarii obowiązkiem jest 3-letnie pełne kształcenie zawodowe, które zakończone jest poświadczeniem umiejętności otrzymywanym od Stowarzyszenia Podologicznego/Związku Zawodowego i egzaminem przed państwową komisją.
Podologia w Polsce przeżywa okres popularności wśród pacjentów. W jej rozwoju przeszkadza brak jasnych uregulowań prawnych i dość duże różnica w kwalifikacjach podologów. Gabinety podologiczne powstają głównie w większych miastach. Są to gabinety prywatne, niemające kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.