Rehabilitacja https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-sportowa/ to termin znany zdecydowanej większości z nas, nawet jeżeli nigdy nie korzystaliśmy z tej formy pomocy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje rehabilitacji. Większości z nas kojarzy się ona wyłącznie ze schorzeniami układu kostno-szkieletowego. Tymczasem, istnieje na przykład rehabilitacja kardiologiczna. Warto wiedzieć czym się ona charakteryzuje i komu ma szansę pomóc. Wówczas będziemy wiedzieć, w jakich okolicznościach należy z niej skorzystać.
Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitacja kardiologiczna to pojęcie brzmiące dość enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak zespół pewnych działań, które mają na celu poprawić funkcjonowanie pacjenta ze schorzeniem kardiologicznym. Warto mieć świadomość tego, iż pod pojęciem rehabilitacji kardiologicznej kryje się naprawdę wiele różnorakich działań. Obejmują one między innymi edukację, profesjonalną opiekę medyczną, a w pewnych przypadkach także opiekę psychologiczną. Chory, który poddawany jest rehabilitacji kardiologicznej pozostaje więc pod opieką specjalistów różnych branż. Mowa tu o wspomnianych psychologach, lekarzu czy o fizjoterapeucie. Trzeba mieć więc świadomość tego, że taka forma rehabilitacji będzie wymagać od pacjenta wielu działań. Kluczowa jest odpowiednia współpraca z rehabilitantem. Na pewno duże znaczenie ma więc kontakt między pacjentem a specjalistą. Dobry rehabilitant http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/ na pewno będzie wymagający, ale będzie również potrafił zmotywować swojego pacjenta. Jeżeli nie wiemy od czego rozpocząć poszukiwania dobrego specjalisty, warto byłoby poczytać opinie o poszczególnych rehabilitantach. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym rzecz jasna większe prawdopodobieństwo tego, że terapia będzie skuteczna. Należy również mieć świadomość tego, że rehabilitacja wymaga ciężkiej oraz żmudnej pracy. Bez tego efekty nie pojawią się lub będą bardzo ograniczone.
Dla kogo rehabilitacja kardiologiczna?
Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, czym jest rehabilitacja kardiologiczna, ale i nad tym, dla kogo jest. Okazuje się, że z usług rehabilitacyjnych powinno skorzystać naprawdę wiele osób. Wskazania są bowiem liczne. Przede wszystkim, rehabilitacja kardiologiczna jest dla osób po zabiegach kardiochirurgicznych. Mowa tu między innymi o zabiegu wszczepienia zastawki, ale także o przeszczepie serca. Zabiegom rehabilitacyjnym powinny poddać się również osoby po by-passach, a także po wszczepieniu rozrusznika. Wreszcie, rehabilitacja kardiologiczna ma szansę pomóc osobom po przebytym zawale serca. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego także będą stanowiły wskazanie do podjęcia działań rehabilitacyjnych. Mowa tu między innymi o wrodzonych wadach serca, ale także o tych nabytych. Nierzadko rehabilitacja prowadzona jest jeszcze w szpitalu, w którym odbywał się zabieg. Potem pacjent jest najczęściej kierowany na specjalny oddział rehabilitacyjny. Nie oznacza to jednak, że po wyjściu z takiego oddziału pacjent nie będzie musiał kontynuować terapii. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz wskazań istnieją przeciwwskazania do podjęcia rehabilitacji kardiologicznej. Przede wszystkim jest to dławica piersiowa o charakterze niestabilnym. Ponadto, z rehabilitacji raczej nie mogą skorzystać osoby z zatorowością płucną. Przeciwwskazaniami będą także zatorowość obwodowa oraz złożone zaburzenia rytmu serca. Niektóre przeciwwskazania mają jednak charakter względny. Zawsze należy więc o rozpoczęciu ewentualnej terapii rozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Co jeszcze warto wiedzieć o rehabilitacji kardiologicznej?
Jak już zaznaczono powyżej, do rehabilitacji istnieje wiele wskazań oraz przeciwwskazań. Duży wpływ na powodzenie terapii ma bardzo dobry fizjoterapeuta http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/kontakt/. Nawet najlepszy specjalista nie będzie jednak w stanie pomóc, jeżeli pacjent nie zadba o systematyczne wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Niestety, wykonywanie ćwiczeń od czasu do czasu na niewiele się zda. Należałoby ściśle przestrzegać zaleceń osoby nadzorującej cały proces rehabilitacyjny. Pacjenci kardiologiczni są zachęcani nie tylko do ćwiczeń ruchowych, ale również do ćwiczeń oddechowych. Gimnastyka oraz ćwiczenia oddechowe mają różne nasilenie. Stopniowo zwiększana jest jednak ich intensywność. Należy również pamiętać o tym, że rehabilitacji nie wolno rozpoczynać zbyt wcześnie. Po odbytym zabiegu konieczny jest okres tak zwanej rekonwalescencji. Czas trwania takiego okresu ustalany jest przez lekarza kardiologa. Nie wolno takiego okresu skracać, bo może to doprowadzić do poważnych powikłań. Wydłużanie takiego okresu również nie jest w większości przypadków wskazane. Mogłoby to bowiem zmniejszyć skuteczność procesu rehabilitacyjnego. Większości chorych na serce zależy zaś na jak najszybszym powrocie do pełnej sprawności. Czasami dobrą opcją jest sanatorium. Podczas pobytu w sanatorium pacjent uczy się poprawnie wykonywać ćwiczenia. Sanatorium sprzyja również odpoczynkowi psychicznemu. Nie ulega wątpliwości, że dużą rolę w procesie zdrowienia odgrywa też wsparcie bliskich.