Kto to lokalny przewodnik i czym się zajmuje? Lokalny przewodnik to zawód łączący pracę z pasją. Nie zawsze, ale w zdecydowanej większości przypadków. Branża turystyczna jest bardzo interesująca, a przewodnicy w swojej pracy bardzo często mają okazję poznać wielu ciekawych ludzi. Dla niektórych przewodników lokalnych praca to również i jednocześnie swego rodzaju przyjemność. W końcu podróże, dzielenie się swoją wiedzą z innymi ludźmi może być dla niektórych ciekawym zajęciem. Kim jest lokalny przewodnik? Odpowiemy w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Kim jest lokalny przewodnik?
Lokalny przewodnik jest osobą, która zawodowo zajmuje się oprowadzaniem turystów bądź innych osób. Pracuje on w wybranych obszarach i miejscowościach. Dobrze zna on dany region po którym oprowadza turystów. Oprócz prowadzenia wycieczek, odpowiada on za udzielanie informacji i sprawowanie opieki nad turystami. Lokalny przewodnik musi potrafić nie tylko przedstawiać historię danego miejsca, ale też opowiadać o kulturze czy gospodarce kraju. Istotne jest również przedstawianie powiązań kulturalnych i historycznych z innymi miastami czy państwami. Lokalni przewodnicy muszą umiejętnie dostosować program zwiedzania danego regionu do całościowego programu wycieczki. Przewodnicy przedstawiają miasto i jego konkretne zabytki w takiej formie, aby w pamięci turysty pozostały nie tylko słowa, ale też i obrazy. Jeżeli turyści pochodzą z zagranicy, przewodnik dba o to, aby przedstawić im różnice oraz podobieństwa danego miasta do kraju, z którego pochodzą. Zadaniem lokalnego przewodnika jest pozytywne przedstawienie miasta i rozbudzanie wśród odwiedzających chęci do dalszego poznawania danego regionu.
Kto może być lokalnym przewodnikiem?
Przewodnik lokalny od 2014 roku jest zawodem wolnym. Aby być przewodnikiem lokalnym nie trzeba posiadać żadnych uprawnień ani pozwoleń. Jedyne warunki, jakie należy spełnić aby zostać przewodnikiem lokalnym, to:
- ukończone 18 kat,
- niekaralność za przestępstwo umyślne bądź inne dokonane w związku z pełnieniem funkcji przewodnika,
- wykształcenie średnie bądź średnie branżowe.
Warto jednak mieć na uwadze, że znaczna większość lokalnych przewodników posiada ukończone studia licencjackie bądź magisterskie na kierunkach dotyczących turystyki, historii czy historii sztuki. Izby turystyczne oraz stowarzyszenia posiadają również własny system certyfikowania przewodników. Przykładowo, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze szkoli oraz egzaminuje kandydatów na przewodników turystycznych lokalnych.
Jaki powinien być lokalny przewodnik?
Lokalny przewodnik powinien mieć przede wszystkim sprawność fizyczną na dobrym poziomie, tak aby nie męczył się podczas oprowadzania wycieczek. Ponadto, pożądana jest dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, dobry wzrok oraz dobry słuch. Przewodnicy lokalni powinni również umieć nawiązywać relacje społeczne z innymi ludźmi. W tym zawodzie istotna jest również doskonała dykcja, umiejętność łatwego wypowiadania się oraz silny głos. Przewodnik musi być również w stanie łagodzić konflikty i być cierpliwy oraz wyrozumiały. Przewodnicy lokalni oprócz tego powinni mieć podzielność uwagi, tak aby jednocześnie opowiadać, wskazywać i zwracać uwagę na uczestników wycieczki. Ponadto, im bardziej pomysłowy przewodnik, tym turyści będą bardziej nim zainteresowani. Czasami warto mieć chociaż odrobinę wyobraźni.
Przewodnik lokalny – ile może zarobić?
Niektórzy przewodnicy lokalni posiadają własną firmę, inni są zatrudnieni na umowę o pracę, a jeszcze inni otrzymują wynagrodzenie w dniówkach. Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, przewodnik lokalny może jednak wiele zarobić, a zwłaszcza wtedy, jeżeli posiada duże doświadczenie. Na wysokość zarobków może również wpłynąć ilość lat pracy w zawodzie czy też znajomość innych języków, zwłaszcza tych bardziej niestandardowych typu koreański czy japoński. Przewodnicy lokalni za oprowadzenie wycieczki zarabiają około 200 do nawet 400 złotych. Wszystko zależne jest jednak od czynników takich jak pora roku czy lokalizacja. Im dłuższa jest wycieczka, tym większy zarobek, dlatego też lokalni przewodnicy za cały dzień oprowadzania mogą zarobić nawet 700 złotych, jeżeli pracują w atrakcyjnym turystycznie regionie.
Czy każdy może zostać lokalnym przewodnikiem?
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że zanim zdecydujemy się na pracę jako przewodnik lokalny, powinniśmy dobrze się zastanowić. Czy jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom w tej pracy? Czy posiadamy niezbędne cechy do pracy w takim zawodzie? Nie od dziś wiadomo bowiem, że przewodnik powinien przede wszystkim wzbudzać zaufanie i być osobą komunikatywną, a nie nieśmiałą i zamkniętą w sobie. Przewodnik powinien nie bać się sytuacji stresowych i umieć opanować się oraz zachować spokój w przypadku wystąpienia zagrożenia. Przewodnicy powinni również posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii, a także wykazywać wytrzymałość fizyczną. Pewne umiejętności są bardzo cenione u lokalnych przewodników i warto o tym pamiętać, rozważając zostanie przewodnikiem.