W Polsce coraz popularniejsze stają się jarmarki, które organizowane są w wielu mniejszych i większych miastach z przeróżnych okazji. Pierwsze takie imprezy przywędrowały do nas z Niemiec. Mowa oczywiście o jarmarkach bożonarodzeniowych, które na stałe wpisały się w adwentowy czas oczekiwania. Takimi wydarzeniami żyje cała społeczność, na ogromnych placach rozstawiają się stoiska handlowe, które ożywiają życie kulturalne w danych mieście https://kreo-market.pl/produkty/wyspy-handlowe/. Jarmarki cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych.
Jarmarki produktów regionalnych
Każdy region w naszym kraju, mniejszy lub większy, ma do zaoferowania wyjątkowe produkty. Wiele z nich ma już zastrzeżone znaki handlowe, ale jeszcze spora część czeka na odkrycie. Coraz bardziej doceniamy miejsca, z których pochodzimy i chcemy się chwalić dobrami regionu. Dlatego właśnie coraz częściej organizowane są jarmarki produktów regionalnych. Stoiska handlowe zajmowane są przez lokalnych producentów i gospodarzy. Możemy tu skosztować pyszne naturalne wędliny czy sery, chleby na zakwasie czy domowe nalewki. Wiele gospodyń przypomina również zapomniane danie, typowe dla danego regionu. Bardzo popularna jest również produkcja lokalnego piwa czy wina.
Na takie targi chętnie przychodzą zarówno mieszkańcy jak i turyści, którzy są ciekawi smaków regionu. Jest to również ogromna szansa dla lokalnych producentów, którzy są w stanie reklamować swoje produkty. Często na takich targach budują oni swoją bazę klientów, którzy chętnie kupują najwyższej jakości wyroby.
Jarmarki ekologiczne
Bardzo często jarmarki ekologiczne połączone są z targami produktów regionalnych, które wytwarzane są w naturalny sposób. Na takich wydarzeniach znajdziemy jednak nie tylko stoiska handlowe z daniami i napojami. Bardzo często odbywają się tu warsztaty, w trakcie których można się nauczyć prawidłowego segregowania śmieci, z czym ciągle wielu Polaków ma problemy. Można się także dowiedzieć, czym jest ekomoda i w jaki sposób łatwo odnowić swoje stare ubrania, by zyskały nowy wygląd.
W trakcie takiego jarmarku organizowane są liczne zabawy i konkursy dla dzieci, które mają na celu od samego początku uczyć najmłodszych właściwego traktowania naszej planety. Bardzo często na imprezie rozdawane są np. sadzonki drzewek czy kwiatów, co ma zachęcić odwiedzających do dbania o naturę. Warto na takie jarmarki wybrać się z całą rodziną, by oprócz dobrej zabawy móc się nauczyć czegoś pozytywnego, co ma wpływ na nas wszystkich.
Jarmarki świętojańskie
Kolejnymi wielkimi wydarzeniami w kilku największych miastach naszego kraju są jarmarki świętojańskie. Związane są one oczywiście ze starą tradycją świętowania wyjątkowej Nocy Kupały i sielskim wiejskim życiem. Na wielkich placach pojawiają się stoiska handlowe głównie z produktami regionalnymi i odpowiednimi dekoracjami nawiązującymi do tradycji słowiańskich. W trakcie imprezy można miło spędzić czas zajadając się tradycyjnymi potrawami i popijając odpowiednie trunki.
W kilku miastach spotkamy się z pięknymi pochodami i rzucaniem wianków na rzekę. To piękny i radosny czas rozpoczynający jedną z ulubionych pór roku. Jarmark zazwyczaj pozostaje na ulicach miast nawet przez kilka tygodni, ale najważniejsze wydarzenia kulturalne odbywają się w ciągu kilku weekendowych dni. I tak na scenie możemy usłyszeć największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego święta. Można również posłuchać koncertów muzyki dawnej, które wykonywane są na często zapomnianych już instrumentach.
Jarmarki bożonarodzeniowe
Przedświąteczny czas wszyscy uwielbiają spędzać na jarmarkach bożonarodzeniowych. Największe z nich odwiedzają tysiące turystów, którzy chcą napić się grzanego wina, skosztować smakołyków z różnych stron świata i poczuć świąteczny klimat https://kreo-market.pl. Jarmarki te zajmują najważniejsze place w mieście i najczęściej trwają od połowy listopada do końca grudnia. Stoiska handlowe wypełnione są zarówno produktami spożywczymi, jak i ubraniami czy ozdobami świątecznymi. Głównymi punktami takich jarmarków są charakterystyczne wiatraki, w których można napić się grzanego wina czy gorącej czekolady. W tym okresie mieszkańcy bardzo chętnie spotykają się na jarmarkach bożonarodzeniowych, by poczuć świąteczny klimat i zakupić drobne upominki.
Jarmarki bożonarodzeniowe to nie tylko stoiska handlowe. Bardzo często temu wydarzeniu towarzyszą różne imprezy kulturalne. I tak można posłuchać pięknego koncertu kolęd, spotkać się z Mikołajem czy wziąć udział w paradzie elfów. Jeśli tylko trzyma mróz to organizowane są zawody w rzeźbieniu lodem, a później takie figury zdobią najważniejsze place w mieście. Bardzo często wystawiane są również małe lodowiska, na których można pojeździć na łyżwach. Warto wybrać się na jeden z takich jarmarków w naszym kraju lub do zachodnich sąsiadów, którzy są mistrzami w organizacji takich wystaw. W Berlinie np. będziemy mogli zobaczyć cztery najważniejsze jarmarki i kilka mniejszych, a każdy z nich oferuje coś innego i wyjątkowego.