Z nieprzyjemnym zapachem obuwia każdy z nas miał do czynienia nie raz. Czasami zdarza się, że nie możemy pozbyć się zapachu kleju, innym razem problemem jest zapach potu. Jakich sztuczek wypróbować, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu obuwia? Odpowiadamy.
Buty pachnące nowością
Nikt z nas nie lubi zapachu nowych butów. Jest on sztuczny, a co więcej może okazać się nawet duszący. Jak się go pozbyć? Czasami wydaje nam się, że zapach kleju musi po prostu wyparować, jednak potrzebuje on do tego czasu. Niestety, zapach ten nie ulotni się, jeśli buty leżą w zamkniętym pudełku bądź w szafce w przedpokoju. O wiele lepiej postąpimy, jeśli wystawimy buty na słońce. Szczególnie w upalny dzień promienie słoneczne powinny wypalić brzydki zapach. Jeśli jednak kupiliśmy buty jesienią lub zimą, nic straconego. Możemy po prostu wystawić je na powietrze. Dzięki temu zapach kleju wywietrzeje. Niemniej jednak w drugim przypadku buty muszą postać na dworze nieco dłużej, najlepiej kilka godzin. Nie czyśćmy butów, nie pierzmy ich – świeże powietrze z pewnością zrobi swoje. Niektórzy wkładają nowe buty do zamrażalnika lub lodówki, aby pozbyć się nieprzyjemnego, fabrycznego zapachu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Dlaczego? Otóż zapach rzeczywiście, może się ulotnić, jednak rozniesie się on po naszej lodówce. W tej zaś trzymamy przecież produkty spożywcze.
Buty do pralki
Dla większości z nas problem stanowi również przykry zapach potu, który wchłaniają obuwie. Sam pot, jako taki, nie ma zapachu. Niemniej jednak jest on doskonałą pożywką dla bakterii, a to właśnie one są przyczyną powstawania nieprzyjemnej woni. W butach owym bakteriom jest bardzo przytulnie – wilgotno, ciepło i ciemno. Są to idealne warunki także do rozwoju grzybów, dlatego powinniśmy zadziałać, jeśli z naszych butów wydobywa się przykry zapach. Buty sportowe, takie jak trampki czy syntetyczne adidasy, możemy po prostu wyprać. Pamiętajmy, aby ustawić stosunkowo wysoką temperaturę prania. Niekoniecznie musi to być 60 stopni – w większości przypadków spokojnie wystarczy 40 stopni. Wybierzmy również delikatny detergent, który dodatkowo oczyści nasze buty. Pamiętajmy, że nie możemy prań butów, które mają ostre, czy też metalowe zakończenia. Mogą one bowiem uszkodzić pralkę. Do prania możemy również dodać środek odkażający. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich bakterii oraz grzybów, które zamieszkują nasze obuwie.
Moc słońca
W zwalczaniu przykrych zapachów obuwia pomóc nam może…słońce. Doskonale wypala ono wszelkie zarazki, które sprawiają, że nasze buty nieprzyjemnie pachną. Wystarczy wystawić buty do słońca na kilkanaście minut, najlepiej w środku dnia. Dzięki temu promienie słoneczne zrobią, co trzeba. Uważajmy jednak na delikatne obuwie, na przykład kremowe szpilki. Słońce może, niestety, wypalić kolor, jeśli buty będą przebywać na nim zbyt długo. Pamiętajmy, że kolor buta na słońcu płowieje, dlatego wystawiajmy je jedynie na krótki czas – do godziny. Na buty musi padać słońce – sam wiatr nie załatwi sprawy przykrego zapachu potu, który wydziela się z butów.
Naturalne sposoby walki z zapachami
Nie wszystkie rodzaje obuwia możemy po prostu wyprać. Dodatkowo stęchły zapach bywa tak uporczywy, że zwykły detergent nie jest sobie w stanie z nim poradzić. Co wtedy zrobić? Najlepiej posiłkować się naturalnymi metodami walki z przykrymi zapachami. W tym celu możemy na przykład wymieszać ocet z wodą w proporcji 50:50, a następnie mieszanką spryskać buty i pozostawić do wyschnięcia. Sam ocet nie ma zbyt przyjemnego zapachu, jednak ten po krótkim czasie również powinien się ulotnić. Do butów możemy wsypać po łyżeczce sody oczyszczonej, a następnie pozostawić je na 12 godzin. Po tym czasie dokładnie odkurzamy buty z sody. Możemy również do neutralizowania brzydkich zapachów użyć alkoholu. Im mocniejszy, tym lepszy. Nasączamy alkoholem waciki, które następnie wkładamy do butów. Czekamy, aż całkowicie wyschną – po tym czasie przykre zapachy powinny się ulotnić.
Jak zapobiegać brzydkim zapachom butów?
Nie istnieje sposób, dzięki któremu nasza stopa przestanie się pocić. Co więcej, sam pot jest nam bardzo potrzebny – pozwala pozbyć się na przykład szkodliwych produktów przemiany materii. Niemniej jednak istnieją sposoby, które pozwolą zneutralizować przykry zapach naszego obuwia. Powinniśmy przede wszystkim zainwestować w dobrej jakości wkładki, które będą pochłaniać zapachy. Przed założeniem butów każdorazowo powinniśmy spryskać stopy dezodorantem. Możemy nim również spryskać wnętrza butów. Po każdym wyjściu pozostawmy obuwie przez chwilę na powietrzu. Dzięki temu brzydkie zapachy od razu wywietrzeją. Latem powinniśmy nosić lekkie, przewiewne obuwie, zamiast zamkniętych butów, do których najczęściej zakładamy skarpety. To właśnie o tej porze roku stopa poci się najbardziej. Pamiętajmy, aby nie kupować używanego obuwia – pozbycie się stęchłych zapachów może być w tym przypadku bardzo trudne. Brzydko pachnące buty powinniśmy ratować w jak najkrótszym czasie – im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam pokonać zapach.