Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Płytki ceramiczne coraz chętniej układane są na podłogach rosnącej liczby pomieszczeń. Znajdziemy je już nie tylko w łazience czy kuchni, ale także pokojach dziennych i salonach. Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich płytek

Tego typu podłoga jest dobrym sposobem na osiągnięcie trwałego, estetycznego efektu przy niskim koszcie, ponieważ można kupić już bardzo tanie płytki. Aby się w nie zaopatrzyć warto poszukać w okolicy lub w Internecie miejsc takich jak outlet płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl/kontakt. W sieciowych sklepach budowlanych co jakiś czas odbywa się również wyprzedaż płytek.Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Płytki podłogowe układa się stosunkowo łatwo, więc jeśli nie planujemy zatrudnienia profesjonalisty to i tak bez trudu powinniśmy sobie z tym poradzić. Zanim jednak do tego przejdziemy należy zastanowić się o jaką ceramikę nam chodzi. Płytki dekoracyjne https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim w kuchni czy łazience. Płytki ceramiczne drewnopodobne https://ceramixplytki.pl/ są natomiast popularnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których zwyczajowo kładziemy podłogę inną niż ceramiczna. Płytki do salonu często przybierają taką właśnie formę.

Ważna jest też klasa ścieralności w jakiej występują płytki ceramiczne podłogowe. Mieści się ona pomiędzy liczbami 1 a 5, a do naszych domów i mieszkań zazwyczaj nadawać się będą te o ścieralności oznaczonej jako 3 lub 4. Tylko pomieszczenia takie jak garaże wymagają płytek oznaczonych numerem 5.

Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu podłoża

Klucz do sukcesu przy kładzeniu płytek podłogowych leży w prawidłowym przygotowaniu podłoża. Całość powierzchni musi zostać starannie oczyszczona ze wszelkich pozostałości poprzedniej podłogi, a także tłuszczu i kleju. Płytek nie możemy też kłaść na mokrą podłogę. Nie może być zakurzona ani brudna, ale po jej wyczyszczeniu trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu, żeby zdążyła dokładnie wyschnąć.

Kolejnym etapem jest wyrównanie podłoża. Jest to szczególnie ważne, jeśli kłaść będziesz płytki o dużym rozmiarze, na przykład kafelki drewnopodobne. Płytki podłogowe imitujące drewno są zazwyczaj duże, często rozmiarem przypominają panele podłogowe, ich położenie na nierównym podłożu jest więc wręcz niemożliwe. Aby wyrównać podłogę możemy skorzystać ze specjalnej, samopoziomującej się wylewki. Należy pamiętać, by ponownie odczekać aż podłoże dokładnie wyschnie. Czas jaki jest na to potrzebny zazwyczaj będzie podany przez producenta danej wylewki.

W dalszej kolejności musimy zagruntować podłogę i jeśli jest to na przykład cement, pokryć go warstwą środka zwiększającego przyczepność. Jeśli kładziemy płytki do kuchni lub do łazienki warto zainwestować dodatkowo w preparaty uszczelniające, które będą chroniły podłoże przed wilgocią i niebezpiecznymi dla zdrowia grzybami.

Kolejny krok dotyczy zaprawy klejowej

Aby płytki zostały trwale przytwierdzone do podłoża, należy pokryć je specjalistyczną zaprawą klejową. Żeby to zrobić w pierwszej kolejności musimy rozrobić zaprawę starannie przestrzegając zaleceń producenta. Jest to bardzo ważny krok, który da nam gwarancję dobrze przytwierdzonych do podłoża płytek. Następnie musimy odczekać zalecony przez producenta czas, aż zaprawa dojrzeje. Gotową zaprawę klejową kładziemy na podłogę przy pomocy pacy zębowej. Im większe płytki, tym szersze musi być uzębienie. Płytki ceramiczne do kuchni wymagają więc często mniejszego uzębienia niż płytki imitujące drewno.

Metody układania płytek – skośna i równoległa

Zanim przejdziemy do przyklejania płytek musimy zdecydować się na jedną z metod. Są to:

  • metoda skośna układania płytek,
  • metoda równoległa układania płytek.

Wybór zależy między innymi od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Początkujący zwykle wybierają metodę równoległą, która polega na układaniu płytek równolegle do ściany, która w takim wypadku stanowi łatwy i wygodny punkt odniesienia. Sprawia to, że równe położenie płytek staje się niezwykle łatwe.

Metoda skośna to coś dla osób doświadczonych w układaniu płytek, które szukają ciekawego efektu wizualnego. Płytki położone skośnie nadadzą się też świetnie do pomieszczeń, w których ściany są krzywe. Nie tylko dlatego, że wówczas ściany i tak nie stanowią dobrego punktu odniesienia, ale również ze względu na to, że tak położone płytki wizualnie niwelują efekt jaki wywołują krzywe ściany.

Jak układać płytki ceramiczne na podłodze?

Kiedy mamy już położoną zaprawę i wybraną metodę, pozostaje już tylko ułożyć płytki. Aby to zrobić wystarczy delikatnie wcisnąć płytkę w podłoże i dobić je delikatnie specjalnym, gumowym młotkiem. Do momentu związania zaprawy mamy jeszcze czas, by poprawić ułożenie układanych na podłodze kafelków, dlatego warto co jakiś czas wstać i przyjrzeć się, czy położyliśmy je równo.

Niezwykle ważne jest też to, by zachować odpowiednie odstępy między płytkami. Nie mogą one do siebie przylegać, ponieważ mogłyby się niszczyć wskutek naprężeń związanych ze zmianami ciśnienia czy temperatury. Aby mieć pewność, ze odstęp jest wystarczający, warto skorzystać ze specjalnych krzyżyków dystansowych. Kiedy ułożymy już wszystkie pływki wystarczy odczekać, aż całość wyschnie, by uzupełnić szczeliny o fugi. Po wyschnięciu spoiny możemy wyczyścić podłogę i cieszyć się uzyskanym efektem.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl