Wykończenie domu to ostatni etap, który sprawia, że dom nadaje się do zamieszkania, a jednocześnie daje dużo radości jego mieszkańcom. Wykonujemy go na samym końcu, a często nawet po długim czasie po zakończeniu innych prac budowlanych. Jednocześnie często chcemy odnowić nasze pomieszczenia, które już nie podobają nam się tak jak dawniej. Dobrze wyglądające ściany stanowią podstawę, która ciągle rzuca się w oczy. Gładzie gipsowe https://smig.pl/gladzie-gotowe/ to szansa na estetyczne wykończenie ich powierzchni. Sprawiają one, że ściana uzyskuje odpowiednią fakturę oraz wygląd. Właśnie one będą tematem tego artykułu.
Podłoże przed kolejnymi pracami wykończeniowymi ściany
Dawniej wykorzystywano jedynie tynki cementowo-wapienne. Patrząc z perspektywy czasu, nie jest to rozwiązanie idealne. Obecnie rynek daje znacznie więcej możliwości. Gładź na tynki gipsowe sprawia, że powierzchnia ściany stanie się znacznie łatwiejsza do wykonania na niej kolejnych prac budowlanych. Eliminuje ona pory, co sprawia, że nakładanie farby będzie wyjątkowo łatwe oraz doprowadzi do estetycznego efektu. Gotowe gładzie gipsowe to rozwiązanie, które jest łatwe oraz skuteczne. Na rynku występuje również rozwiązanie, którym jest gładź gipsowa sypka. Tak naprawdę obydwie formy spełniają postawionym zadaniom. Przede wszystkim popełnimy błąd, jeśli w ogóle nie zastosujemy gładzi, ponieważ w takiej sytuacji istnieje większa szansa na powstawanie pęknięć, które psują efekt wizualny.
Jaki rodzaj gładzi wybrać?
Często pierwszymi czynnikiem wyboru jest cena, a drugim jest producent gipsów szpachlowych https://smig.pl/. Oczywiście są to ważne kryteria, ale trzeba głębiej zastanowić się nad zapotrzebowaniem. Po pierwsze powinniśmy skupić się na składzie mieszanki. Można przeanalizować zalety i wady w zależności od rodzaju. Po drugie powinniśmy wziąć również pod uwagę czy wolimy gotową masę, czy taką w formie proszku. Najpierw odpowiemy na pierwsze zagadnienie. Gładzie gipsowe niezmiennie cieszą się największą popularnością. Zapewnia ono podłoże, które jest idealnie równe, a wystarczająca jest do tego cienka warstwa materiału. Jednocześnie jest to rozwiązanie, które nie wymaga sztucznych domieszek, ponieważ naturalne materiały są wystarczające do osiągnięcia upragnionych efektów.Zaletą jest również łatwość wykonywania prac opartych o ten rodzaj pokrycia ścian. Oczywiście istnieją też wady jak np. brudzenie podczas wykonywania prac czy nie najlepsze współpracowanie tego materiału z metalami (chociaż można temu zapobiec. Wystarczy, że zastosujemy farbę antykorozyjną). Gładź wapienna nie posiada problemu współpracy z metalami i jest nieco twardsza, ale jest znacznie droższa. Wybór nie jest więc oczywisty. Gotowa gładź gipsowa nie różni się znacząco od sypkiej. Pierwsza posiada tę zaletę, że prace z nią są łatwiejsze i szybsze. Z drugiej strony sypka jest tańsza.
Gładź szpachlowa na zewnątrz
Gładź szpachlowa na zewnątrz to dobre rozwiązanie. Możemy ją stosować bez żadnych problemów, ponieważ jest to materiał, który jest odporny na warunki pogodowe. W tej sytuacji naprzemienne działanie deszczu, promieni słonecznych i wiatru nie będzie stanowiło żadnego problemu dla trwałości konstrukcji. W tej sytuacji w kwestii wyboru pomiędzy materiałem gipsowym a cementowym istnieją dokładnie takie same różnice jak w kontekście wnętrz budynków. Ponowne rozpatrywanie różnic nie ma sensu. Elewacja dzięki zastosowaniu gładzi staje się wyrównana oraz zwiększona zostaje jej odporność na panujące warunki.
Jak stosować gładź?
Gładzie gipsowe nie są specjalnie trudne i z powodzeniem można przeprowadzić prace samemu. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, być może warto będzie zatrudnić specjalistę. Szczególnie że jest to ten element prac, który powinien być wykonany z odpowiednią jakością. Zanim gipsy szpachlowe https://smig.pl/smig_d-4/ trafią na ścianę, konieczne jest wypełnienie wszystkich ubytków powierzchni. Koniecznie zadbajmy o uprzednie zagruntowanie ścian i sufitów. Gładzie nakładamy najpierw właśnie na te drugie. Używamy pióra do wygładzania powierzchni. Gładź gipsowa sypka wymaga wymieszania jej z wodą przy zadbaniu o proporcje. Nie powinniśmy szukać informacji o tych ilościach w Internecie. Producent gładzi sypkich podaje informacje, które pozwolą nam osiągnąć odpowiednią konsystencję materiału. Po pierwszym etapie nakładania i wyschnięciu powierzchni możemy rozpocząć poprawki. Dzięki temu uzyskamy optymalny efekt. Narożniki stanowią pewne utrudnienie. W tej sytuacji oprócz pacy powinniśmy zastosować kielnię kątową. Po skończeniu sufitów możemy wziąć się za prace przy ścianach. Za każdym razem drugi etap nie powinien być traktowany jako nakładanie kolejnej warstwy, ale raczej jako stosowanie poprawek, których efektem ma być uzyskanie równej powierzchni. Paca pomoże pozbyć się drobnych nierówności. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać poprzez zastosowanie w niektórych miejscach papieru ściernego, jednakże konieczne jest dobranie odpowiedniej gradacji (najczęściej optymalny będzie przedział pomiędzy 200 a 240). Jeśli nakładanie gładzi będzie już zakończone, ściana i sufit powinny być równe i gładkie. Pamiętajmy, że przed malowaniem powinniśmy jeszcze raz zagruntować powierzchnię oraz oczyścić ją z elementów, które mogą nam przeszkadzać np. pyłu.