Jak wyglądają kontenery mieszkalne? Mobilny dom do szybkiego transportu, a jednocześnie charakteryzujący się ogromną wygodą użytkowania na co dzień? Czy to w ogóle możliwe? Takie normy spełniają aktualnie całoroczne kontenery mieszkalne przypominające w istocie mniejsze, standardowe mieszkania. Jak wyglądają kontenery mieszkalne i czy taka inwestycja się opłaca?
Podstawowe właściwości kontenerów do oceny przed zakupem lub wynajmem
Przede wszystkim cena kontenera mieszkalnego różnicuje się przez rozmiary, model, sposób wykończenia (standard podstawowy po premium, zaspokojenie preferencji klienta). Kontenery mieszkalne trafiają w potrzeby mobilnych pracowników, przedstawicieli handlowych, specjalistów, ale coraz częściej mniejszych rodzin (para bez dziecka), osób doceniających kameralny klimat życia, bez dopełniania wielkich formalności przy klasycznej inwestycji budowlanej. Wiele gmin wysyła eksmitowanych mieszkańców właśnie do kontenerów mieszkalnych w celu zapewnienia normalnych warunków życia. Przykłady pokazują, że kontener to bardzo uniwersalne rozwiązanie, do tego elastyczne w konfiguracji pod różne grupy użytkowników (klientów). Ważna zaleta kontenerów to stosunkowo szybki montaż na ograniczonej przestrzeni, transport organizowany przez producenta lub wypożyczalnię, indywidualny projekt. Wielu użytkowników kontenerów przestawia konstrukcję w zależności od preferencji dotyczących lokalizacji. Największą popularnością kontenery mieszkalne cieszą się w Stanach Zjednoczonych i w krajach skandynawskich. Na ogromnym terenie i z zachowaniem mobilności taki obiekt sprawdzi się doskonale.
Mobilne konstrukcje pod klucz w stosunkowo niskiej cenie
Producenci gotowych kontenerów mieszkalnych zapewniają konstrukcje „pod klucz”, gotowe do zamieszkania po rozstawieniu i zabezpieczeniu. W wielu przypadkach nie ma problemu, żeby zmienić inny rodzaj kontenera, np. morski w socjalny, mieszkalny właśnie, co jeszcze bardziej rozszerza możliwości inwestycyjne. Jeżeli chcesz powiększyć metraż zainteresuj się łączeniem kontenerów, ponieważ to jedna z powszechnych technik stosowana do rozszerzenia funkcji życiowych. Piętrowe domy mieszkalne z kontenerów to coraz częściej spotykany widok i to nie tylko w Polsce, ale w krajach rozwiniętych gospodarczo, gdzie liczy się tzw. ekologiczne podejście. Budownictwo kontenerowe to szczególny rodzaj budownictwa modułowego, więc tak naprawdę kontener mieszkalny przyjmuje w projekcie dowolny wygląd dopasowany do preferencji inwestora. Co to oznacza w praktyce? Kontener mieszkalny 35m2 możesz rozbudować z czasem o dodatkowy moduł, np. po powiększeniu rodziny. Jeżeli myślisz o potrzebach życiowych elastycznie, przyszłościowo budownictwo kontenerowe to całkiem ciekawa propozycja, do tego z ugruntowanym know how.
Niezwykle proste wykończenie kontenera socjalnego, mieszkalnego
Co do zasady kontener biurowo-socjalny wykończysz w dowolnym stylu, z klasycznych materiałów budowlanych, mebli, instalacji. W idealnych warunkach kontener posiada strefę wypoczynkową, biurową (roboczą), wydzieloną kuchnię z zabudową, łazienkę z prysznicem, mini sypialnię z pełnowymiarowym łóżkiem. Zdarzają się też kontenery bez kuchni, np. na większym terenie, gdzie pracownicy spotykają się w oddzielnych stołówkach. Budownictwo kontenerowe rywalizuje stopniowo z budownictwem tradycyjnym ze względu na mobilność przydatną jednak w kryzysowych czasach. W Polsce budownictwo kontenerowe nie weszło jeszcze powszechnie, nawet do domeny prawnej, a wiele osób z własnymi, uzbrojonymi działkami stawia takie obiekty na zasadzie zwykłego poinformowania urzędników lub bez takiej wiadomości. Do każdego kontenera mieszkalnego przyda się na pewno dodatkowa warstwa izolacyjna (pod wymóg całorocznego użytkowania), a także wdrożenie instalacji hydraulicznych, elektrycznych w celu uniezależnienia konstrukcji. Podłączenie mediów w kontenerze to niski koszt, do tego mało wymagający technicznie (prostota adaptacji). Przeciętny producent kontenerów biurowych utrzymuje też najczęściej dział wynajmu konstrukcji, a to już realna perspektywa dla testów, ograniczenia kosztów. Używane kontenery w tego rodzaju budownictwie odświeża się malowaniem proszkowym. To wydajna technika eliminująca praktycznie wszystkie wady wizualne (kolorystyka z palety RAL zdecydowanie najpopularniejsza).
Czy to dobra perspektywa mieszkaniowa?
Ceny nieruchomości pędzą na polskim, ale i na światowym rynku, jak szalone z powodów fundamentalnych, ale też spekulacyjnych. Budownictwo kontenerowe umożliwia wygenerowanie ogromnych oszczędności i potencjał dalszej rozbudowy wraz ze zmianą potrzeb domowników. Technologia nie jest nowa, natomiast w kraju jeszcze średnio rozpowszechniona, więc o potencjalne wzrostowym. Pamiętaj również, że oryginalny obiekt kontenerowy to oryginalna inwestycja, praktycznie o stałej wartości ze względu na uniwersalne, standaryzowane techniki wykończenia. Nie musisz też od razu inwestować w gotowy kontener mieszkalny, tylko rozpatrz wynajem, albo umów się na wizytację w siedzibie konkretnej marki.