Plecak worek z podszewką jak uszyć?

Plecak worek z podszewką jak uszyć?

Plecak worek to niezwykle popularny i praktyczny model, który można z łatwością uszyć, posiadając własną maszynę i minimum umiejętności. W jaki sposób? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Czego potrzebujesz?

Aby uszyć plecak z przednią kieszenią zapinaną na zamek niezbędne są:
– materiał na górną część (ok. 0,5 mb) i dolną część (ok. 25×35 cm),
– materiał na podszewkę (ok. 0,5 mb),
– zamek błyskawiczny,
– sznurek 4 m,
– nici,
– nożyczki.

Etap pierwszy – krojenie

W pierwszym etapie, którym jest krojenie, należy z materiału wykroić dwa prostokąty. Mniejszy z nich to część górna tylnej ściany plecaka, a większy to przód z kieszenią. Należy również wyciąć dwa dodatkowe prostokąty o wymiarach ok. 10×15 cm. Jeden z nich, po uprzednim podzieleniu na pół, będzie tworzył „uszka” dla sznura w dolnej części plecaka. Natomiast drugi będzie zabezpieczeniem brzegów zamka. W ten sposób otrzymujemy już kształt plecaka. Z drugiego materiału tworzymy dwa prostokąty o wymiarach 32×12,5 cm (albo nawet większe), będące kieszenią. Pozostaje jeszcze wykrojenie podszewki, która powinna być mniejsza niż wielkość plecaka.

Etap drugi – szycie

Ten etap zaczynamy od zamka. W tym celu należy pokroić prostokąt tkaniny wierzchniej na dwie, symetryczne części. Następnie złożyć w poprzek, przypiąć złożoną krawędzią w kierunku suwaka i przyszywać. Przyszywanie prowadzimy w taki sposób, by ustabilizować zapięcie zamka. Kolejnym etapem jest kieszeń, którą można wykonać opcjonalnie. Jednak ze względów praktycznych i estetycznych, warto ją wprowadzić do plecaka. Kieszeń będzie się znajdować na przedniej ścianie plecaka. Wcześniej zabezpieczony zamek, umieszczamy na dłuższej krawędzi tkaniny zagospodarowanej na dolną część plecaka. Materiał wszywamy za pomocą specjalnej stopki przeznaczonej do zamków, wykorzystując ścieg prosty. Następnie należy wyprasować zapas szwu i taśmy zamka dół. W ten sposób zamek jest już przyszyty do kieszeni. Wtedy można przyłożyć kieszeń do przedniej ściany plecaka w taki sposób, jak planujemy wygląd plecaka. W dalszej kolejności zaznaczmy linię konturów kieszeni, która posłuży do szycia. Później odwracamy dolną część, zgodnie z narysowaną linią, w taki sposób, by równomiernie przyszyć suwak. Następnie przechodzimy do tyłu plecaka. W tym celu przykładamy zwrócone do siebie prawe strony materiałów i przyszywamy, zachowując 1,5 cm odstęp od ich brzegów. W dalszej kolejności zajmujemy się łączeniem poszczególnych elementów. W tym celu mały prostokąt (na „uszka”) kroimy na pół wzdłuż dłuższej krawędzi. Następnie składamy na pół lewą stroną do środka. Później pozostaje zszyć ze sobą i odwrócić na prawą stronę. W dalszej kolejności przód i tył układamy starannie prawymi stronami na sobie. „Uszka” umieszczamy między górną częścią kieszeni i dolną częścią tylnej ściany. Następnie łączymy za pomocą dostępnych materiałów (np. szpilki lub igły) i zszywamy. Warto pamiętać, by zostawić minimum 3 cm na górze.

Na tym etapie można już przejść do podstawy plecaka. W tym celu nacinamy ukośnie rogi w jego dolnej części. Następnie składamy dolną i boczą krawędź do momentu złączenia się szwów. Pozostawiając 2-3 cm, szyjemy obie krawędzie. Na koniec odwracamy materiał. Jak zrobić podszewkę? W tym celu przygotowany materiał składamy na pół prawą stroną do środka. Wykonując szew prosty zszywamy brzegi, pozostawiając na początku 1,5 cm. Podobnie jak w przypadku warstwy zewnętrznej, robimy podstawę dzięki przeszyciu jej dolnych rogów.

Przechodzimy do łączenia podszewki i warstwy wierzchniej. Materiał odwracamy na lewą stronę, łącząc z wierzchnią częścią plecaka. Aby ułatwić sobie zadanie, spinamy obie części, a następnie zszywamy. W tym celu również używamy szwu prostego. Ważne, aby zostawić kilkucentymetrową dziurę na przeciągnięcie górnej warstwy. Wyjmując wierzchnią warstwę plecaka, należy spiąć krawędzie. Następnie zszywamy krawędzie, powtarzając ruch kilka mm dalej. Dzięki temu pozostawiony wcześniej otwór nie wyróżnia się od górnej części plecaka, a brzeg jest dokładnie zabezpieczony. 

 

Etap trzeci – przeciąganie sznurka

Na koniec pozostaje przyjemna część, czyli przeciąganie sznurka, który pełni rolę szelek. Przygotowany wcześniej około 4 metrowy sznurek, należy podzielić na dwie części po 2 m. Do przeciągania potrzebna jest agrafka. Sznurek wsuwamy do tunelu, a następnie używając do tego celu agrafki przesuwamy od wejścia do wyjścia w przedniej i tylnej części. Przeciwnie postępujemy z drugim sznurem. Dzięki temu po jednej stronie mamy pętelkę powstałą ze sznurka, a z drugiej strony dwa wolne końce. Jeden z tych wolnych końców przeciągamy przez uszko znajdujące się w dolnej części plecaka i związujemy z drugim końcem na supeł. Podobną czynność wykonujemy z drugim sznurkiem.

W ten sposób powstaje plecak worek z podszewką, który świetnie sprawdza się na wycieczki, jako worek na obuwie dla dzieci szkolnych albo podręczna torba na drobne zakupy. Własne wykonanie daje wiele satysfakcji, ale też sprawia, że wzór, kolor i krój są po prostu niepowtarzalne.