Kiedyś niezastąpione, dziś wiele ludzi rezygnuje z nich aranżując wnętrza. Stoły pasują do niemal każdego pomieszczenia w domu, jednak coraz częściej można spotkać je jedynie w kuchni bądź salonie. Jak dobrać funkcjonalny stół do mieszkania?
Kuchnia
Stoły w kuchni niegdyś służyły ludziom przede wszystkim do spożywania posiłków. Cała rodzina zbierała się przy wspólnym stole podczas śniadania, obiadu czy kolacji. Współcześnie rodzinne posiłki przeniesione zostały do salonu, a kuchnia służy jedynie w ich przygotowaniu. Stoły mogą jednak pełnić dodatkowe funkcje, dlatego warto rozważyć postawienie ich w kuchni. Stół to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń do pracy, czyli blat roboczy. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy musi być zaaranżowany z głową. Stół, który podczas przygotowywania posiłków pełni rolę blatu jest zwykle wyposażony w dodatkowe półki, w których można przechowywać niezbędne akcesoria kuchenne. Popularnym pomysłem na aranżację kuchni są wyspy kuchenne. Wyspy te mogą również służyć jak stół, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego stołu są one obszerne i posiadają wiele szuflad i szafek. Wyspy kuchenne nie są co prawda typowymi stołami, dlatego spożywanie przy nich wystawnych kolacji nie jest dobrym pomysłem, jednak na co dzień sprawdzą się doskonale. Jest to propozycja zarówno dla osób, które posiadają więcej miejsca w mieszkaniu, jak i dla tych, którzy chcą połączyć salon z kuchnią i oddzielić te dwa pomieszczenia.
Salon
Salon stał się miejscem, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, jednak można zaobserwować stopniową rezygnację ze stołów na rzecz malutkich stolików kawowych. Takie rozwiązanie jest spotykane coraz częściej w mniejszych domach. Jego główną zaletą jest fakt, że stoliki kawowe zajmują o wiele mniej miejsca niż standardowe stoły. Ponadto często mają one półki, na których można położyć gazety bądź inne niezbędne przedmioty, które powinny być zawsze pod ręką. Niestety, stolik kawowy, jak sama jego nazwa wskazuje, nie nadaje się do spożywania posiłków. Przede wszystkim jego wielkość nie pozwala na umieszczenie na nim talerzy wszystkich domowników, nie mówiąc już o przygotowaniu obiadu na paterach. Stolik ten sprawdzi się raczej do popołudniowej kawy i to w sytuacji, gdy nie przychodzą goście. Jeżeli tylko w mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca, warto zakupić większy stół. Pozwoli on nie tylko na spożywanie wspólnych posiłków, ale również pozwoli oddzielić ich czas od czasu spędzanego przed telewizorem. W wielu bowiem przypadkach jedzeniu na kanapie, a nie przy stole, towarzyszy włączony telewizor. Brakuje wtedy miejsca na wspólną rozmowę, a sam posiłek przestaje być celebrowany. Stoły w salonie mają jeszcze jedną, ogromną zaletę – gdy odwiedzają nas goście nie musimy martwić się o to, gdzie ich posadzić. Wspólne świętowanie czy nawet zwykłe odwiedziny odbywają się przy jednym stole.
Taras i balkon
Znaczna część domów wolno stojących wyposażona jest w taras. W letnie, słoneczne dni chętnie przebywamy na tarasie – pijemy kawę czy jemy leniwe śniadanie. Do tego jednak potrzebny jest nam stół. Stoły tarasowe różnią się jednak od tych, które kupujemy do domu. Przede wszystkim zwykle są mniejsze i lżejsze. Stół tarasowy powinien być składany, gdyż po sezonie dobrze jest go odpowiednio zabezpieczyć, aby nie stał na dworze. Pod wpływem niskiej temperatury i opadów jego struktura może bowiem ulec zniszczeniu. Przy wyborze stołu tarasowego dobrze jest zastanowić się, ile czasu będziemy przy nim spędzać. Jeżeli na tarasie głównie pijemy kawę i relaksujemy się, lepiej wybrać mniejszy stolik. W przypadku częstych odwiedzin gości i spożywania posiłków na zewnątrz dobrze postawić na większy model, który pozwoli na komfortowe rozstawienie zastawy stołowej. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w kontekście wyboru stołu balkonowego, bowiem tutaj wszystko zależy przede wszystkim od wielkości balkonu. Niektóre balkony są zbyt małe, aby można było zmieścić na nich jakikolwiek stół. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji większy balkon, warto zastanowić się nad postawieniem na nim stołu.
Stół wielofunkcyjny
Wiele osób nie dysponuje wystarczająco dużą ilością miejsca w mieszkaniu, aby móc pozwolić sobie na zakup stołu. O ile w kuchni możemy użyć go jako blat, o tyle w przypadku stołów pokojowych sprawa nie jest taka prosta. Na szczęście producenci wymyślili rozwiązanie, które poprawi komfort życia na małej przestrzeni – stół wielofunkcyjny. W jednej strony może on pełnić rolę tradycyjnego stołu, przy którym spożywamy posiłki, z drugiej strony w każdej chwili może on stać się na przykład biurkiem, przy którym pracujemy. Stoły wielofunkcyjne często wyposażone są także w dodatkowe szuflady, w których możemy przechowywać rzeczy. Co więcej, niektóre modele mogą szybko zmienić się w stół do gry. Możliwości jest naprawdę sporo, a wszystko zależy od własnych potrzeb i miejsca, jakim dysponujemy. Warto jednak przemyśleć zakup stołu wielofunkcyjnego, ponieważ każde, nawet najmniejsze mieszkanie w gruncie rzeczy potrzebuje stołu.