O medycynie estetycznej słyszy się ostatnio coraz częściej. Kiedyś jakiekolwiek dokonywane przez specjalistę tej dziedziny zmiany, kojarzyły się z dużą ingerencją w ciało oraz z efektami dalekimi od naturalnych. Dziś myślenie o medycynie estetycznej jest już całkiem inne. Wszystko dzięki skutecznym, bezinwazyjnym metodom, bazującym na nowoczesnych technologiach. Takie zabiegi najczęściej są całkowicie bezbolesne, rekonwalescencja jest bardzo krótka, a pacjent lub pacjentka w większości przypadków od razu mogą wrócić do domów.
Czym jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się osobami zdrowymi. Przez przeciwdziałanie efektom starzenia się skóry, zwiększa pewność siebie takich osób i zapewnia im wyższy komfort i jakość życia. W tym celu specjalista z pomocą sprawdzonych technologii ingeruje w głębsze warstwy skóry. Chociaż może to brzmieć bardzo poważnie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że zabiegi poprawiające atrakcyjność pacjenta/pacjentki w medycynie estetycznej są małoinwazyjne i bezpieczne. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że takie procedury to swoiste uzupełnienie luki, znajdującej się między kosmetologią, a chirurgią plastyczną. Działania wykonywane przez kosmetyczkę przeważnie mają tylko powierzchowne działanie i poprawiają na bardzo krótki czas wygląd zewnętrznej warstwy skóry. W medycynie estetycznej natomiast wnika się w jej głębsze warstwy, pobudzając w tej sposób skórę do regeneracji (np. do wzmożonego wytwarzania kolagenu). Często intensyfikuje się w ten sposób naturalne procesy, które, na skutek upływu lat, zanikają. Taka aktywizacja przynosi dużo lepsze i dłużej utrzymujące się efekty. W porównaniu do chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna jest dużo mniej inwazyjna i bezpieczniejsza – do zabiegów nie stosuj się skalpela, a pacjent lub pacjentka nie muszą przebywać w szpitalu i długo wracać do zdrowia. Jeśli już, to możliwe jest wykorzystanie lekkich nakłuć z użyciem miejscowego znieczulenia; często jednak znieczulenie nie jest potrzebne. Aby korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, nie musimy rezygnować z codziennych zajęć. W niektórych tylko przypadkach pojawia się natomiast zakaz wychodzenia przez jakiś czas na słońce (ewentualnie konkretnych zabiegów po prostu nie wykonuje się latem).
Jak zostać specjalistą medycyny estetycznej?
Po pierwsze, nie spotkamy się z konkretną specjalizacją o nazwie medycyna estetyczna. W teorii więc tą dziedziną zajmować się może każdy lekarz, bez względu na posiadają specjalizację. W praktyce jednak do wykonywania zawodu rzetelnie i w pełni profesjonalnie, potrzebna jest ukierunkowana wiedza. Sposobem na jej zdobycie są np. studia podyplomowe, szkolenia oraz kursy. Dla lekarzy, którzy chcą specjalizować się w dziedzinie medycyny estetycznej, atrakcyjną opcją jest również Polski Program Certyfikacji Lekarzy Medycyny Estetycznej. Taki certyfikat potwierdza, że dana osoba ukończyła studia podyplomowe z medycyny estetycznej, posiada prawa do czynnego wykonywania zawodu oraz może pochwalić się udziałem w branżowych konferencjach, szkoleniach i kongresach.
Zdobycie wykształcenia kierunkowego zapewni nam teoretyczną podstawę, zwiększy nasze kwalifikacje, ale nie zapewni doświadczenia. To należy zdobywać pod okiem profesjonalistów. Dobrym pomysłem może okazać się zrealizowanie stażów i praktyk, dzięki którym dowiemy się, jak wiedza z książek przekłada się na pomoc konkretnym pacjentom.
Musimy pamiętać, że dobry lekarz medycyny estetycznej powinien bez przerwy się dokształcać, śledzić zagraniczne publikacje naukowe i inwestować w szkolenia. Potrzebny jest również szereg tzw. umiejętności miękkich – empatia, umiejętność dobrego komunikowania się z pacjentem, słuchania, obserwacji oraz dostrzeganie człowieka i jego historii, a nie tylko przypadku medycznego.
Kilka rad dla pacjentów, czyli jak wybrać odpowiednią placówkę?
Swoje kroki najlepiej skierować do doświadczonego specjalisty z wykształceniem kierunkowym oraz certyfikatami i szkoleniami na swoim koncie. Specjalista w tym przypadku oznacza lekarza, ponieważ tylko lekarz może wykonywać zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego. Bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem, dlatego należy wziąć pod uwagę to, czy w danej placówce spotkamy specjalistów z certyfikatami. Na stronie internetowej danego gabinetu powinniśmy móc znaleźć informacje o jego pracownikach, obejmujące takie kwestie jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, publikacje, certyfikaty i szkolenia.
Podczas pierwszej wizyty warto kierować się również naszymi odczuciami. Jeśli lekarz wydaje się zniecierpliwiony, niechętnie odpowiada na nasze pytania i nie jest w stanie konkretnie i przystępnie odpowiedzieć na nasze pytania, warto poszukać innego gabinetu medycyny estetycznej. Jako pacjenci i pacjentki musimy zdawać sobie również sprawę z kosztowności poszczególnych zabiegów. Widełki cen są bardzo zróżnicowane i zależą od stosowanej technologii, substancji oraz od wielkości obszaru, na którym przeprowadzany będzie zabieg. Zabiegi należy regularnie powtarzać, bo wraz z czasem efekty będą coraz bardziej zanikać.