Jak rozpoznać alkoholizm?

Jak rozpoznać alkoholizm?

Jak rozpoznać alkoholizm? Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem społecznym. Zmagają się z nią ludzie w każdym wieku, bez względu na status społeczny czy płeć. Niestety łatwo wpaść w szpony alkoholizmu, ale pokonanie choroby nie jest już takie proste. Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności będziemy walczyć z nałogiem. Dlatego warto nauczyć się rozpoznawać objawy uzależnienia od alkoholu. Jak się okazuje, jest ich bardzo dużo. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli podejrzewamy zatrucie alkoholem?

Uważaj na te objawy

Jak wspomniano na wstępie, leczenie alkoholizmu jest złożone. Na szczęście im szybciej zaczniemy z nim walczyć, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie będzie skuteczne. Co zatem może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z poważnym problemem? Po pierwsze, coraz częściej pijemy mocno skoncentrowane napoje. Jeśli robimy to kilka razy dziennie lub w tygodniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się uzależnimy. Kluczem jest jednak nie tylko to, jak często pijemy, ale ile pijemy. Problemy na pewno się pojawią, gdy tak się upijemy, że stracimy kontakt z otaczającą nas rzeczywistością.

Objawami, które mogą świadczyć o tym, że mamy alkoholizm, jest również agresja po wypiciu. Kolejnym objawem jest rozdrażnienie, gdy nie mamy dostępu do alkoholu. Warto również zwrócić uwagę na relacje z otoczeniem. Być może od dłuższego czasu ktoś sugeruje nam, że mamy poważny problem. Czasami dobrze jest posłuchać, co inni mają do powiedzenia. Dobrze jest też zrobić darmowy test w internecie, jeśli chcemy mieć pewność, że rzeczywiście mamy problem. Oczywiście jego wyniki dadzą nam jedynie obrazową odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy uzależnieni.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz alkoholizm

Jak rozpoznać alkoholizm?
Jak rozpoznać alkoholizm?

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest dostępne, jeśli mamy problem. Należy jednak zauważyć, że rzucenie palenia nie jest łatwe. Wiele osób jest onieśmielonych na sam widok miejsca takiego jak ośrodek alkoholowy. Po pierwsze, nie należy się tego bać, gdy ma pomóc komuś, kto cierpi. Po drugie, leczenie w ośrodku zamkniętym nie zawsze jest konieczne. W niektórych przypadkach wystarczające jest leczenie ambulatoryjne. Więc jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z alkoholem, powinieneś podjąć działania. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to udać się do terapeuty. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne leki. Ponadto prawdopodobnie konieczna będzie psychoterapia alkoholowa.

W niektórych przypadkach wystarczy sama terapia alkoholowa, w innych konieczna może być terapia grupowa. Podczas terapii indywidualnej uzależniony nauczy się radzić sobie z problemem. Doświadczony i wykwalifikowany terapeuta z pewnością pomoże alkoholikom znaleźć mniej destrukcyjne sposoby radzenia sobie z trudnościami. Jeśli jednak nasz problem jest poważny, terapeuta lub lekarz może zalecić leczenie w ośrodku zamkniętym. Ośrodki leczenia alkoholizmu mogą być prywatne lub państwowe. Jeśli nie masz dużo pieniędzy, lepszym rozwiązaniem może być leczenie w państwowym ośrodku.

Jak wygląda leczenie w ośrodku zamkniętym?

Terapia uzależnienia od alkoholu w ośrodkach zamkniętych ma potencjał, by być skuteczna. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie należy również zapominać, że zabieg ten nie należy do łatwych. Wymaga od pacjenta dużej motywacji. Kluczowe jest również wsparcie rodziny i przyjaciół. Terapia zamknięta dla alkoholików prowadzona jest pod okiem doświadczonych lekarzy i terapeutów. Początkowo w razie potrzeby przeprowadza się detoks alkoholowy, czyli detoksykację. Większość pacjentów dobrze na nie reaguje, chociaż mogą wystąpić pewne uciążliwe objawy. Mówimy głównie o drżeniu mięśni, ale obejmuje to również zaburzenia lękowe. Na szczęście lekarze mogą reagować na zgłaszane przez pacjentów działania niepożądane i je eliminować.

Ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu to także miejsca, w których pacjenci mogą uczestniczyć w psychoterapii. Rozmowa z terapeutą z pewnością może pomóc w trudnościach związanych z detoksykacją. Dodatkowo pacjenci będą mogli spotkać osoby, które borykają się z podobnymi problemami. Nierzadko pacjenci dzielą się swoimi doświadczeniami radzenia sobie z alkoholizmem podczas terapii grupowej. Należy również wspomnieć o możliwości skorzystania z terapii zajęciowej. Zabieg ten pomaga pacjentom zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół nich. Dzięki temu uzależnieni lepiej radzą sobie z leczeniem. Wiele osób zastanawia się, jak długo może trwać leczenie w ośrodkach zamkniętych. Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od nasilenia problemu. Należy również pamiętać, że po opuszczeniu placówki konieczne może być kontynuowanie leczenia w trybie ambulatoryjnym.